برنامه ۲۲: پلوتو

روز سه‌شنبه 23 تیر ماه 1394 به روزی فراموش‌نشدنی در تاریخ ما انسان‌هایی که در قرن 21 روی این سیاره آبی و شکننده زندگی می‌کنیم بدل شد.

این روزی بود که یکی از طولانی‌ترین پرونده‌های سیاسی بین‌المللی (پرونده هسته‌ای ایران) پس از یکی از طولانی‌ترین و فشرده‌ترین مذاکرات تاریخ معاصر جهان به نتیجه رسیده و قدرت‌های جهانی و البته همزمان مردم ایران و بسیاری از صلح دوستان جهان، توافقی تاریخی را جشن گرفتند. در همان روز و نه خیلی دورتر از جایی که مذاکرات سیاسی به نتیجه رسیده بود، مدیران شتاب‌دهنده بزرگ ذرات  در سرن خبر از کشف گروهی از ذرات بنیادی تازه را دادند و البته یکی از طولانی‌ترین سفرهای فضایی انسان به نتیجه رسید و برای اولین بار توانستیم فضاپیمایی را از ملاقات نزدیک با پلوتو که زمانی دورترین سیاره منظومه شمسی ما بود گذر دهیم. تصاویری که از پلوتو چند ساعتی پیش از این گذر منتشر شده بود بهترین تصویر ما از این عضو قدیمی و سابق سیاره‌های منظومه شمسی و اولین تصویر از ملاقاتی نزدیک با یکی از اجرام کمربند کویی پر منظومه شمسی بود.

 هیچ‌کدام از این رویدادها از دل خلأ بیرون نیامده بودند و سال‌ها تلاش برای به نتیجه رسیدن آن‌ها در جریان بوده است. برای ما و شما احتمالاً هر سه خبر فوق‌العاده مهم بوده‌اند اما دراین‌بین داستان افق‌های نو و ملاقات با پلوتو داستان دیگری دارد.

در این اپیزود رادی راز نگاهی به تاریخچه پلوتو و داستان سفر طولانی افق های نو به آن می اندازیم.