"اصولا چرا" پوست انکشتان و ناخنهایتان در آب چین میخورد؟

  • زمان : ۹۴/۷/۲۲،‏ ۱۵:۲۸
  • نمایش : ۱٬۲۳۳ دفعه
  • موضوع : اصولا چرا

 

امروزه بسیاری از مردم و حتی زیست شناسان بر این باور هستند که چین خوردگی پوست انگشتان دست و پا در مجاورت بلند مدت با آب به خاطر جذب آب توسط این نواحی پوست است. این عقیده دلیل چین خوردگی را چنین میگوید که سطح خارجی پوست (اپیدرم) از سلولهای کراتین تشیل شده. این سلولهای مرده به راحتی آب جذب کرده و متورم میشوند. اما چون سلولهای زیر(درم) به این میزان آب جذب نکرده اند و متورم نشده اند ، پس لایه ی رویی چین خورده میشود(این وضعیت مثل این است که یک ملافه ی وسیع و بزرگ را برای تشکی کوچک استفاده کنید).اینکه چرا فقط انگشتان دست و پا دچارش میشوند هم در این نظریه اینگونه توجیه میشود که باقی پوست بدن هم دچار این چروکیدگی هست ، اما کمتر ، چرا که پخامت اپیدرم در انگشتان دست و پا بیش از باقی بخشهای بدن است(و البته ناخن هم...به همین دلیل است که پس از حمام گرفتن ، ناخنها نرم میشوند)

اما این نظر مشکلاتی هم دارد.مثلا وقتی اعصاب انگشتان دچار آسیب میشوند(جراحی یا حوادث) دیگر دچار چروکیدگی به شکل سابق نمیشوند. این موضوعی بود  که از دهه ی ۱۹۳۰ م. دانشمندان را به خود مشغول کرده است.امروزه نظریه ی جایگزین میگوید که شاید این چروکیدگی یک واکنش غیر ارادی از سوی سیستم عصبی اتونومیک(خدکار-غیر ارادی) باشد.این همان سیستم عصبی ای است که فعالیتهایی همچون تنفس ، ضربان قلب و تعریق را تحت کنترل دارد. در اینصورت ، چروکیدگی انگشتان دست و پا به وضعیت عروق زیر پوست انگشتان مرتبط است.

در سال ۲۰۱۱ مارک چنگیزی ، یک عصب شناس تکاملی از آزمایشگاه های 2AI آیداهو و همکارانش اعلام کردند که احتمالا این چروک خوردگی های انگشتان احتمالا منشا تکاملی دارد. گروه چنگیزی حتی نشان دادند که الگوی چین خوردگی هم  این نظر را تقویت میکند. آنها نشان دادند که راستای چین خوردگی ها در امتداد انگشتان است که به تخلیه ی راحت تر آب روی پوست و چکیدنش از سر انگشتان می انجامد.هر چند هنوز این قضیه اثبات دقیقی نشده است.

بر اساس نظر چنگیزی و همکارانش ، این چین خوردگی به بهتر نگه داشته شدن اجسام مرطوب در دست میشود و نشان از آن دارد که در گذشته های دور نیاکان ما برای بقایشان از این قابلیت استفاده میکرده اند این پژوهش در Biology letter منتشر شده است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی