اصولا چرا و چگونه خرسها به خواب می روند؟

  • زمان : ۹۴/۱۲/۵،‏ ۲:۳۳
  • نمایش : ۷٬۷۲۴ دفعه
  • موضوع : اصولا چرا
خواب زمستانی در دنیای جانوران، به خصوص پستانداران از جمله امور انطباق است که منجر به بقای نسل آنها میشود. شاید معروفترین موجوداتی که ما آنها را با خواب زمستانی شان میشناسیم، خرسها باشند. خرسها با سرد شدن هوا و کم شدن منابع غذایی بایستی به فکر گذران این فصل سرد و طاقت فرسا باشند. شاید موجودات دیگر ، به خصوص آنهایی که جثه های کوچکتری دارند بتوانند با انبار کردن خوراکی در لانه شان زمستان را سپری کندد، اما یکخرس آنقدر به آذوقه برای زمستانش نیاز دارد که واقعا نمیتواند انباری به آن بزرگی مهیا کرده و برای غذای ۴ تا ۶ ماه بی نیاز از طبیعت سخت و جانفرسا در خانه یا غار خود زندگی را به سر ببرد. به همین منظور ، جانوری مثل خرس در فصل پاییز با شدت و سرعت بیشتری به خوردن میپردازد و به سرعت وزن بدنش راب الا میبرد. به این ترتیب مقدار زیادی چربی به عنوان ذخیره زیر پوست خود نگه میدارد و بعد با رسیدن فصل سرما به خواب میرود. این خواب باعث میشود که مصرف انرژی اش را به حداقل برساند. آنها برای این کار حتی ضربان قلبشان را هم کاهش میدهند. بیشتر خرسها در هنگام خواب ضربان قلبشان را از ۷۰ به حدود ۱۰ طپش در دقیقه میرسانند و دمای بدن را هم به همین میزان کم میکنند. به این ترتیب آنها با همان چربی هایی که در پاییز برای خود مهیا کرده اند  سر کرده و تا زمانی که هوا گرم شده و طبیعت امکان مهیا کردن خوراک تازه را به او بدهد در خواب ناز باقی میماند.
اما این خیلی مهم است که بدانیم همه ی موجودات و حتی همه ی گونه های خرسها به یک طریق و به یک شیوه به خواب زمستانی نمیروند. برخی از آنها خواب عمیق زمستانی را تجربه میکنند و سر و صدا یا لمس و یا حتی جابجا کردنشان به بیداری آنها منجر نمی شود.خرسهای قطبی اینگونه به خواب میروند. در این حالت ضربان قلب و دمای بدن تا حد زیادی کاهش میابد اما حالت دومی هم وجود دارد که آن را میتوان "مرگ کاذب "نام داد.در این حالت موجود ضربان قلبش را کاهش میدهد اما دمای بدنش کاهش چندانی از خود نشان نمیدهد و هر لحظه ، حتی در سرمای شدید هوا میتواند بیدار شده ، چرخی بزند و دوباره و به سرعت به خواب فرو رود.خرسهای گریزلی و خرسهای سیاه ، اینگونه به خواب میروند.
نکته ی جالب در هر دو نوع زمستانخوابی این است که بدن این موجودات چربی های ذخیره کرده را به استفاده میرسانند و لاغر می شوند . اما به هیچ وجه ماهیچه هایشان تحلیل نرفته و هنگام بیداری به همان چالاکی و قدرت پیش از خوابشان هستند و به راحتی به دفاع از خود پرداخته و یا به دنبال غذا میروند.
 
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی